قدومتان گلباران
علوم تجربی
علوم تجربی
مطالبی در زمینه های مختلف علوم تجربی (science)
رشد استخوان
مطلب دیگری از دانش آموزان

رشد استخوان

استخوان دراز در دوره جنيني ابتدا به صورت بافت پيوندي است. بعد حالت غضروفي پيدا مي كند. مرحله غضروفي شدن. مرحله شكل گيري هم هست؛ زيرا با اين تبديل، غضروف شكل حقحقي استخوان را به خود مي گيرد. در ادامه اين مرحله .....


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در سه شنبه 1391/05/24 ساعت 12:16 |

نوشته های دانش آموزی
در این قسمت مطلبی که توسط یکی از دانش آموزان پایه سوم جمع اوری شده است را برای استفاده شما عزیزان قرار داده ام.

لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در دوشنبه 1391/04/19 ساعت 8:24 |

سلول های گونه انسان
سلام دوستان.

در کتاب دوم فصل نهم که درباره سلول بحث شده یک مورد مشاهده کنید در صفحه ۱۱۳ کتاب به مشاهده سلول های گونه انسان پرداخته.در این مشاهده کنید از دانش آموز خواسته شده ابتدا با براشتن سلول های گونه خود آنها را در یک قطره آب روی لام قرار داده و پس از اندکی حرارت بر روی چراغ الکلی آن خشک نماید تا ثابت شده رنگ آمیزی کند و در زیر میکروسکوپ مشاهده نماید.

ما در سالهای گذشته طبق دستور کتاب عمل می کردیم. سلولها به نظر به هم ریخته و یا پاره شده و نا مشخص به نظر می رسیدند. امسال بجای حرارت ...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در سه شنبه 1390/12/02 ساعت 17:22 |

اعجازهای علمی قرآن
یکی دیگر از اعجازهای علمی قرآن

نوشته همکاران لطفا کلیک کنید

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در جمعه 1390/09/11 ساعت 9:46 |

برنج

برنج، ویژگی ها و خواص غذایی و دارویی آن

برنج غذایی است که در تمام دنیا شناخته شده است و یکی از اجزای سالم غذایی می باشد، به عبارت دیگر بهتر است هیچ گاه آن را از غذای روزانه حذف نکرد. دانه برنج دارای رنگ های مختلفی از قبیل زرد ، سفید ، قرمز و سیاه است. پوست برنج را بوسیله آسیاب های سنگی جدا می کنندو سپس برنج بدست آمده را که برنج قهوه ای نامیده می شود، پوست می کنند و برنج سفید شده را بست می آورندکه مصرف غذایی دارد و سبوس ، محصول فرعی آن می باشد.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در چهارشنبه 1390/04/15 ساعت 15:51 |

آلزایمر

بیماری الزایمر

 الزایمر در یک نگاه

الزایمر  یک بیماری مغزی غیر قابل بر گشت می باشد که باعث کاهش پیشرونده عملکرد مغزی می گردد و معمولا در افراد مسن دیده می شود .بیماری الزایمر شایعترین علت زوال عقل(دمانس) می باشد . در بیماری الزایمر حافظه وسایر عملکرد های  هوشی به تدریج از دست می روند . دراین بیماری سلول های مغزی از بین رفته و ارتباط  بین انها مختل می گردد . حدود 5درصد افراد 65ساله دچار بیماری الزایمر هستند و هر چه سن افراد بالاتر می رود احتمال ابتلای انها  به این  بیماری  افزایش  می یابد . پنجاه درصد افرادی که بالای 85 سال دارند ممکن است دچار بیماری الزایمر باشند . تحقیقات نشان داده است که بیماری الزایمر  ممکن است هم بر اثر کمبود یک ماده شیمیایی در مغز وهم بر اثر یک اختلال ژنی ایجاد شود . بیماری الزایمر برای شروع  سلول هایی را  که در هیپوکامپ وجود دارد را گرفتار  می سازد .

علل ایجا د  الزایمر

علل ایجاد بیماری الزایمر هنوز به درستی  کشف نشده است اما دانشمندان متوجه شده اند که بیماران مبتلا به الزایمر سلول های مغزی هیچ علت واضحی دچار صدمه شده و از بین می روند. یک مغز سالم حدود صد میلیارد سلول  عصبی دارد که به انها اصطلاحا  نرون گفته می شود .نرون ها تولید پیامهای شیمیایی و الکتریکی می کنند   که از یک نرون به نرون دیگر انتقال پیدا می کند و باعث می شود که شما بتوانید فکر کنید  به یاد بیاورید و احساس نمایید .مواد شیمیایی که به انها اصطلاحا  پیغام بر های شیمیایی (نوروترانسمیتر) گفته می شود کمک می کند که پیامها بین سلولهای عصبی انتقال پیدا کند. در ابتدای بیماری الزایمر نرون ها در بعضی از مناطق مغز شروع به از بین رفتن می کنند . همچنان که این سلولهای عصبی (نرون ها) می میرند میزان تولید پیغام  بر های شیمیایی نیز در مغز کاهش پیدا می کند و باعث اختلال  در انتقال پیامها در نرون ها می شود.

علایم ونشانه های الزایمر

علایم ومشکلاتی  که در بیماری الزایمر پدید می ایند را می توان به سه گروه طبقه بندی نمود :

1_ اختلالات شناختی(از دست دادن عملکرد مغزی در ارتباط با حافظه ویادگیری).

2_مشکلات رفتاری و روانی  که بر اثر زوال ایجاد می گردد.

3_مشکلاتی که در انجام فعالیتهای روزمره ایجاد می شود.

مراحل مختلف بیماری الزایمر

تغییراتی که در مغز بیماران مبتلا به الزایمر  ایجاد می گردد ممکن است 10تا20سال قبل از اینکه هر نوع نشانه یا علایمی از این بیماری ظاهر شود اغاز شود .بعضی از قسمتهای مغز ممکن است شروع به چروکیده شدن وکوچک شدن نمایند وباعث از دست دادن حافظه که اولین نشانه اشکار الزایمر می باشد شوند .در طی زمان بیماری الزایمر پیشرفت نمود وبدتر می شود  که ان را می توان به سه مرحله اصلی تقسیم نمود که عبارتند از:مرحله خفیف_مرحله متوسط ومرحله شدید.

مرحله خفیف بیماری الزایمر

بیماری که در مرحله خفیف بیماری الزایمر به سر می برند اغلب سالم به نظر می رسند اما انها واقعا در برخورد با دنیای اطرافشان دچار مشکل هستند .اغلب مدتی طول می کشد تا بفهمیم که شخصی دچار الزایمر شده است زیرا علایم و مشکلات اولیه ان در اکثر موارد با تغییراتی که در افراد سالم ودر روند پیری انها ایجاد می شود  اشتباه گرفته  می شود .علایم اولیه الزایمر  عبارتند از :

1_گم کردن کلید ها.

2_فراموش کردن قرار های ملاقات .

3_فراموش کردن نام افراد واینکه انها چه کاری دارند .

4_فراموش کردن اموزشهایی که قبلا دیده اید مثلا  فراموش کردن نحوه غذا پختن ,فراموش کردن نحوه استفاده از وسایل و فراموش کردن چگونگی توالت رفتن .

5_فراموش کردن لغات ساده و به کار بردن کلمه"چیز" به جای انها.

6_فراموش کردن سالی که در ان هستیم .

7_گم شدن در خیابان های اطراف خانه .

8_لباس پوشیدن بدون توجه به اب وهوای بیرون (مثلا در هوای گرم چندین لباس روی هم می پوشند).

9_عدم قضاوت صحیح در مورد پول (مثلامقدار زیادی انعام می دهند).

10_فراموش کردن اعداد وحساب کردن .

11_گذاشتن اشیاء خانه در جای غیر معمول(مثلا مسواک را در یخچال می گذارند).

12_تغییر حالت وتغییر خلق سریع (مثلا به سرعت وبدون هیچ دلیلی از حالت ارام به حالت گریه کردن وعصبانی شدن می افتند).

13_تغییرات شخصیتی عمده.

14_بیماران دچار الزایمر ممکن است شکاک, حسود, ترسو و یا گیج باشند.

15_بصورت بی حالت در جایی باقی ماندن (مثلا به مدت چندین ساعت جلوی تلویزیون می نشینند , بیش از حد معمول می خوابند ورفت وامد های  اجتماعی شان کاهش می یابد).

مرحله متوسط بیماری الزایمر

تشخیص بیماری الزایمر اغلب در مرحله متوسط ان اتفاق می افتد .در طی این مرحله ,افراد متوجه تغییراتی که در انها ایجاد شده می شوند و می فهمند که نیاز به مراجعه به پزشک دارند.در طی مرحله متوسط بیماری الزایمر , روند صدمه دیدن بافت های مغزی پیشرفت نموده و به سایر قسمت های مغز که زبان , منطق , حس های پنجگانه وتفکر را کنترل می کند نیز گسترش می یابد . در این مرحله ,علایم و نشانه های بیماری بیشتر شده و مشکلات رفتاری می تواند رخ دهد .

علایم ونشانه های بیماری الزایمر در مرحله متوسط عبارتند از :

1_از دست رفتن بیشتر حافظه.

2_کم شدن مدت زمان تمرکز حواس ودقت.

3_مشکلاتی در شناسایی دوستان و افراد خانواده.

4_مشکلاتی در زبان (صحبت کردن ),خواندن ,درک مطالب و نوشتن.

5_ اشکال در سازماندهی افکار.

6_اشکال در یاد گرفتن چیز های جدید و یا مشکل شدن کنار امدن با وضعیتهای غیر منتظره.

7_بی قراری ,اضطراب ,گریه کردن ویدون هدف این طرف و آن طرف پرسه  زدن بخصوص در بعد از ظهر ها  و عصر ها.

8_ بیان تکراری کلمات و صحبت ها و تکرار کردن یک حرکت.

9_توهمات , هذیان ها و سوء زن  داشتن به سایرین.

مرحله شدید بیماری الزایمر

در مرحله اخر بیماری الزایمر , صدمه به سلول های عصبی مغز گسترش می یابند. در این مرحله,بیمار نیاز به مراقبت تمام وقت دارد. برای دوستان وافراد خانواده, این مرحله از بیماری الزایمر می تواند مرحله بسیار مشکلی باشد زیرا تمام حواس بیمار به نظر می رسد که از بین رفته است .بیمارانی که در این مرحله قرار دارند ممکن است در تمام مدت در رختخواب باشندو اغلب از سایر بیماریهایی که دچار ان می شوند ذات الریه فوت می کنند .علایم مرحله  شدید بیماری الزایمر عبارتند از:

1_از دست دادن  کامل حافظه وتکلم (صحبت کردن).

2_ کاهش وزن .

3_تشنج, عفونتهای پوستی ومشکلاتی در بلع غذا.

4_افزایش خواب.

5_از دست دادن کنترل اداری و مدفوعی.

6_عدم تعادل بدنی. 

درمان دارویی

در حال حاضر هیچ دارویی برای معا لجه قطعی بیماری الزایمر وجود ندارد .داروهایی که امروزه در  درمان بیماری الزایمر  استفاده می شوند نمی توانند باعث توقف یا  برگشت روند بیماری شوند اما ممکن است سیر بیماری را کند نماید و علایم ومشکلات  ان را کاهش دهند. در حال حاضر 5دارو از طرف سازمان غذا وداروی امریکا برای درمان بیماری الزایمر مورد تایید قرار گرفته است . چهار تا از این دارو ها از گروه دارو های مهار کننده کولین استراز  می باشد این دارو ها برای درمان موارد خفیف تا متوسط بیماری الزایمر تجویز می شوند . این دارو ها ممکن است باعث به تاخیر افتادن ویا پیشگیری علایم ومشکلات بیمار برای مدتی شوند ونیز ممکن است به کنترل بعضی از علایم رفتاری بیمار کمک نماید  اسامی این داروها عبارتند از:

1_گالانتامین

2_ریواستیگمین

3_دانپزیل

4_تاکرین

نحوه مراقبت از بیمار

مراقبت از یک بیمار مبتلا به الزایمر در خانه ,کار مشکلی است و می تواند  در بعضی مواقع بسیار طاقت فرسا باشد . هر روز  مشکلات جدیدی پیش می اید که فرد مراقب  باید با انها برخورد نماید.  این مشکلات شامل تغییراتی که در توانایی بیمار ایجاد می شود ونیز تغییرات در رفتار بیمار می باشد.تحقیقات  نشان داده است که خود مراقبین نیز اغلب در خطر  ابتلاء به افسردگی یا سایر بیماری ها می باشند , به خصوص اگر از طرف خانواده , دوستان وجامعه , حمایت ها و پشتیبانی های کافی به انها نرسد . یکی از بزرگترین مشکلاتی که مراقبین با ان رو به رو می شوند نحوه برخورد با رفتار هایی است که از بیمار سر می زند .لباس پوشیدن , حمام کردن , غذا خوردن و سایر فعالیت های معمول روز مره , اغلب هم برای بیمار  و هم برای فرد مراقب , مشکل خواهند بود . داشتن یک برنامه روز انه می تواند  کمک بسیار زیادی به فرد مراقب نماید . بسیاری از افراد مراقب متوجه می شوند که استفاده از  استراتژی هایی برای برخورد با رفتار های مشکل بیمار و موقعیت  های  استرس زا می تواند مفید واقع شود .

 تالیف:دکتر لیندا آلتمن

ترجمه: دکتر فرهاد همت خواه

تهیه کنندگان: سید محمد مهدی موسوی _سید محمد امین حسینی

نام کتاب :راهنمای پزشکی خانواده الزایمر

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در یکشنبه 1390/01/14 ساعت 17:14 |

بيماري آلزايمر
سلام دوستان عزيز.

مطلبي درباره آلزايمر به درخواست يكي از شما بزرگواران

برگرفته از سايت رشد

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در جمعه 1389/12/27 ساعت 21:16 |

روماتسم و آرتریت

روماتیسم چیست؟

کلمه((رماتیسم)) از واژه یونانی ((روما)) منشا گرفته که به معنای جریان یافتن است.این واژه از این رو امروزه به غلط در مورد تورم مفاصل به کار می رود که یونانیهای قدیم ، تورم مفاصل را ناشی از جریان یافتن مایعات مرضی از مغز به داخل مفاصل می پنداشتند.در هر حال، این اصطلاح غیر گویا از قرن شانزدهم توسط یک پزشک فرانسوی وارد علم پزشکی شد که تاکنون نیز باقی مانده است.

کلمه روماتیسم امروزه برای چه درد هایی به کار می رود؟

به طور کلی روماتیسم برای بیان درد های مختلف استخوان ها ،مفاصل ،ساختمانهای دیگر اطراف مفاصل نظیر عضلات،تاندون ها و لیگامانها به کار می رود.

کلمه ای که امروز بجای روماتیسم به کار می رود چیست؟

یکی دیگر از کلماتی که بیشتر توسط پزشکان_و در برخی کشور ها توسط عامه مردم_به جای روماتیسم به کار می رود کلمه((رتریت))استمعنای آرتریت عبارت است از وجود التهاب یا تورم در مفصل. با آنکه در بسیاری از بیماری های رماتیسمی که مفاصل را گرفتار می کنند التهاب وجود دارد، ولی بیماری هایی نیزهستند که گرفتاری مفصل در آنهادر آن ها به علت التهاب نیست بلکه علل دیگری در کار است. همچنین در بسیاری از ناراحتی ها اصولا خود مفاصل مبتلا نبستند، بلکه ساختمانهای اطراف مفاصل نظیر تاندونها ،عضلات و غیره منشا درد می باشند. بنابراین واژه((روماتیسم))کلی تر است وهمه بیماری های آرتریت دهنده را شامل می شود.

بیماری های روماتیسمی چند نوع هستند؟

امروزه علم پزشکی حدود 200بیماری مختلف را شناسایی و طبقه بندی کرده که در همه آنها ممکن است درد در مفاصل و یا اطراف مفاصل وجود داشته باشد که مجموعا تحت عنوان بیماری های روماتیسمی قرار می گیرند. البته باید توجه داشت که همه این بیماریها ی روماتیسمی شایع نیستند و بعضی از آنها فقط بیماری مفاصل واطراف مفصلندوبه سایر قسمت های بدن آسیب نمی رسانند ،در حالی که عوارض برخی بیماری های دیگر ممکن است در سایر قسمت های بدن مانند قلب ، ریتین ، مغز ، کلیه ها واعصاب اهمیت بیشتری از گرفتاری مفاصل داشته باشند.

چرا به بیماریهای روماتیسمی،بیماری همگانی نیز می گویند؟

این به خاطر آن است که همه افراد به طور مستقیم یا غیر مستقیم باآن سرو کار خواهند کرد،بطوری که 15درصد شکایات کلیه بیمارانی که به درمانگاهای عمومی مراجعه می کنند مربوط به درد های روماتیسمی است. در نقاط مختلف دنیا شیوع بیماری های روماتیسمی در هر زمان 15 تا20درصد جمعیت می باشد .

علائم یکی از انواع شایع بیماری های مفصلی به نام((آرتروز))در رادیو گرافی (عکس برداری با اشعه ایکس)97درصد از افراد بالای 60 سال دیده می شود. البته همه ای افراد علائم بالینی که نیاز به درمان داشته باشد ندارند. از نظر آماری می توان پیش بینی کرد که از هر 10 نفر، 7 نفر در طول عمر خود در معرض ابتلا به یکی از بیماری های روماتیسمی هستند.

علت به وجود آمدن بیماری روماتیسمی چیست؟

متاسفانه تاکنون علت اکثر بیماری های روماتیسمی  شناخته نشده است ،ملی علت بعضی از این بیماری ها ،نظیر آرتریت های عفونی ،کشف شده است .در مورد آرتریت های عفونی می توان با تشخیص و درمان به موقع،بیماری را ریشه کن کرد.  

 بیماری آتریت روما توئید چیست؟

این بیماری شایعترین بیماری التهابی مزمن در مفاصل است که در هر سنی ممکن است دیده  شود.زنان دو تا سه برابر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.در اطفال بیماری آتریت روما توئید چند نوع دارد که علائم وسیر آن با نوعی که در بزرگسالان دیده می شود متفاوت است.

علائم بیماری چیست؟

علائمشروع این بیماری در اشخاص مختلف،متفاوت است.در بعضی از علائم مفصلی خفیفبه تدریج پیدا می شود و پس گذشت مدت زمانی بیمار به فکر درمان می اندازد:در برخی دیگر، علائم مفصلی به طور حاد شروع می شود و با علائم عمومی نظیر تب،ضعف،خستگی،بی اشتهایی ،کاهش وزن وکم خونی همراه است.در آغاز،موارد تشخیص بیماری نسبتا مشکل است وامکان دارد با بیماری های روماتیسمی دیگر هم اشتباه شود.در این مورد، پزشک با مشاهده مجموعه علائم بالینی ،انجام دادن آزمایشات خون رادیو گرافی مفاصل،به تشخیص بیماری اقدام می کند.در بسیاری موارد پزشک مجبور است مدت چندین هفتهصبر کند تا سیر بیماری به تشخیص کمک نماید.

علت اصلی بیماری آرتریت روماتوئید چیست؟

علت اصلی  این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است. معهذا امروزه فعل انفعالاتی که در غشاء مفصلی مفاصل منتلا اتفاق می افتد ومنجدر به انهدام آن می شودشناخته شده واختلالات سیستم ایمنی این بیماران ،که در حقیقت یک واکنش غیر طبیعی این دستگاه علیه نسوج خود بیمار است،معلوم گردیده است. احتمال دارد یک نوع ویروس یا عامل ناشناخته دیگر ،باعث شروع فعل انفعالات غیر طبیعی فوق در افراد مستعد شود.

گردآوری : محمد امین کرمی دانش آموز پایه سوم راهنمایی مدرسه معلم

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در دوشنبه 1389/12/09 ساعت 14:59 |

دیابت
یه مطلب جدید درباره دیابت 

اینجا ببینید

چیز خوبی و بدردخوری هست.


|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در دوشنبه 1389/01/09 ساعت 17:21 |

دیابت

تولید انسولین و طرز عمل آن

ساختمان ملکولی انسولین : انسولین یک ماده پروتئینی است که از دو رشته آمینو اسیدی تشکیل شده است.تولید این ماده در سلول های غده ی پانکراس(لوزالمعده) انجام می گیرد. این ماده به تدریج در سلول ها ساخته می شود و ...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در جمعه 1388/12/28 ساعت 5:19 |

قورباغه و وزغ

  وزغ و قورباغه چه تفاوتی با هم دارند؟

شما می توانید وزغ و قورباغه را از روی پوستشان تشخیص دهید.معمولاً پوست قورباغه مرطوب، نرم و براق است ، در صورتی که پوست وزغ خشک سخت و زبر است یا از زگیل پوشیده شده است.قورباغه ها اغلب در پرش نیز ماهر هستند اما وزغ ها این گونه نیستند. همچنین قورباغه به علت اینکه باید همیشه پوست مرطوب داشته باشند(برای تنفس پوستی) از کنار آبگیرها دور نمی شوند اما وزغ ها می توانند تا فاصله های دورتر از آبگیرها نیز بروند.

خطرناکترین حیوان برای انسان!!!

خطرناک ترین حیوان شناخته شده برای انسان قورباغه کوچکی به نام « سم پیکان» است که در امریکای جنوبی زندگی می کند. پوست این قورباغه دارای قویترین سم شناخته شده در جهان است.سم موجود در پوست هر یک از آنها برای کشتن صدها انسان کافی است.دلیل نلم گذاری آنها این است که بوسیله سرخپوستان برای سمی کردن پیکان تیرها استفاده می شد.

منبع: کتاب حیوانات ترجمه دزفولی 

جمع آوری: محمد رضایی مقدم و حسین خرگی دانش آموز پایه اول راهنمایی

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در یکشنبه 1388/12/16 ساعت 22:0 |

آرتریت

  آرتریت 

التهاب دردناک مفاصل را آرتریت می گویند.بیشتر اوقات اثر آن روی دست ها و مفاصل تخت فشار مانند زانو و لگن است. از سن 17 سالگی به بعد حدود 85% افراد ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.علت آرتریت روماتوئید ، که به عنوان یکی از بیماری های خود ایمنی بدن طبقه بندی می شود، دقیقاً مشخص نیست. این عارضه یک حالت التهابی مزمن است که به بیش از سایر بافت های بدن ، مفصل وتر ، غلاف وتر ، عضله ها و کیسه های زلالی را گرفتار می کند.این بیماری در زنان سه برابر مردان مشاهده می شود . معمولاً در محدوده سنی 20 تا 30 سال و یا 45 تا 55 سال آغاز می شود.

منبع: کتاب پیشگیری و درمان آسیب های ورزشی

گردآوری: رامین عمرانی اصل دانش آموز پایه سوم راهنمایی

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در یکشنبه 1388/12/16 ساعت 22:0 |

DNA

 DNA چیست؟

یکی از ملکول های بزرگ در سلول های موجودات زنده DNA است. نام کامل آن دِاُکسی ریبو نوکلئیک  اسید است. این ملکول در هسته سلول قرار دارد و مقدار بسیار اندکی نیز در میتوکندری و کلروپلاست سلول ها یافت می شود. این ملکول وظیفه ذخیره و انتقال ویژگی های سلول به نسل بعد و بروز آنها را به عهده دارد. بدین ترتیب که خصوصیات یک سلول توسط DNA آن و از طریق ساختن پروتئین معین می گردد.

DNA  یک ملکول دو رشته ای است که از واحد های نوکلئوتید بوجود آمده است؛ همان گونه که ملکول های نشاسته و گلیکوژن از واحدهای گلوکز تشکیل شده اند. هر نوکلئوتید شامل یک باز آلی نیتروژن دار ، یک قند پنج کربنی و یک گروه فسفات است.در همه نوکلئوتیدها قند و گروه فسفات مشابه است اما بازهای آلی چهار نوع مختلف دارند که باعث متفاوت شدن نوکلئوتیدها می شود و به نام های آدنین (A) ، تیمین (T) ، سیتوزین (C) و گوانین (G) نامیده می شوند.هر نوکلئوتید حاوی یکی از این چهار نوع باز است. در یک ملکول DNA هر باز می تواند به هر میزان که نیاز باشد تکرار شود و در نهایت یک رشته طویل از ملکول DNA را بسازد.از روی رشته های DNA ملکول های دیگری به نام RNA ساخته می شود که این ملکول های نیز باعث ساخته شدن پروتئین ها می شوند. ویژگی ها و خصوصیات یک سلول و در نهایت یک جاندار بوسیله همین پروتئین ها تعیین و بوجود می آید.

مان گونه که اشاره شد هر ملکول DNA از دو رشته تشکیل شده است که بوسیله بازهای نیتروژن دارخود به هم وصل شده اند و همانند یک نردبان است که به دور مرکز خود تاب خورده باشد.

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در شنبه 1388/12/15 ساعت 21:21 |

ضایعات مواد شیمیایی

ضایعات مواد شیمیایی

تجارت مواد شیمیایی را می توان جزء کارهای مهم و سودمند به حساب آورد. زیرا هزاران شغل در این زمینه وجود دارد و درآمدهای هنگفتی از طریق آن بدست می آید. اما از طرفی همین مواد شیمیایی..
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در سه شنبه 1388/11/20 ساعت 6:37 |

رنگ آمیزی مقاطع گیاهی

اول - دهه فجر ، دهه رهایی ایرانیان از دست ستمکاران شیطان صفت گرامی باد.

دوم - در آستانه اربعین حسینی این ایام را به شما تسلیت می گوییم.

سوم - رنگ آمیزی مقاطع گیاهی

رنگ آمیزی به دو منظور انجام می شود. پدیدار ساختن قسمت هایی که در حالت معمولی شفاف و نامرئی هستند و مشخص کردن یک جزء از


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در پنجشنبه 1388/11/15 ساعت 5:8 |

برگزاری مسابقه آزمایشگاهی

برگزاری مسابقه آزمایشگاهی

چهار شنبه 7 بهمن ماه 88 برای برخی دانش آموزان دوره راهنمایی شهرستان دیر یک روز فراموش نشدنی شد. ابتدای سال بود که به ذهنم  خطور کرد ...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در جمعه 1388/11/09 ساعت 18:33 |

تصویر میکروسکوپ

سوال یکی از کاربران محترم: سلام مطالب مفید بود فقط میشه بگین چرا تصویر در میکروسکوپ واژگون دیده می شه؟

پاسخ:

تصویر جسم ابتدا بوسیله یک عدسی همگرا که عدسی شیئی نامیده می شود ، به صورت حقیقی در در کانون عدسی چشمی تشکیل می شود. که تصویر حقیقی همیشه وارونه است.پس از آن بوسیله عدسی چشمی یک تصویر مجازی بوجود می آید. که تصویر مجازی همیشه مستقیم است. در واقع تصویر دوم تصویر تصویر اول است و ما تصویر دوم را مشاهده می کنیم که نسبت به شیئ وارونه است.

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در شنبه 1388/10/12 ساعت 20:55 |

تغذیه در ماه رمضان

تغذیه در ماه رمضان

مدتی بود در این فکر بودم که چه مطلبی بنویسم که بدرد بخوره تا این که امروز صبح به ذهنم رسید ،شاید درباره تغذیه ماه مبارک رمضان موضوع مفیدی باشه.

کارشناسان تغذیه بر این باورند که...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در شنبه 1388/06/07 ساعت 6:30 |

حیوانات تراریخته

آشنایی با حیوانات شگفت انگیز تراریخته

علم زیست شناسی بخصوص در زمینه ژنتیک هر روزه شاهد پیشرفت های تازه ای می باشد که تعجب همگان را بر می انگیزد.یکی از موضوعات بسیاز مهم تولید جانداران دستکاری شده(تراریخته) است.جانداران تراریخته در واقع حاصل دستکاری ژنتیکی جانداران موجود می باشند. بدین معنی که برخی ژنها را از ژنوم (ماده ژنتیک ،DNA) یک جاندار گرفته و به سلول جاندار دیگر منتقل می کنند تا


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در سه شنبه 1388/04/30 ساعت 11:9 |

بنیانا اولین گوساله شبیه سازی شده در خاورمیانه

شبیه سازی سومین جانور مزرعه ای در ایران

یکی از علوم نو پا در جهان و ایران علم شبیه سازی است.دانشمندان علوم پزشکی در سال های اخیر بدنبال این بوده اند تا...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در یکشنبه 1388/04/21 ساعت 13:48 |

سایش شیمیایی دندان ها

سایش شیمیایی دندان ها

یکی از موضوعات و مسایل مهم در جامعه ی ما بهداشت دهان و دندان است. موضوعی که بسیار مورد تأکید اسلام قرار گرفته تا حدی که


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در یکشنبه 1388/04/14 ساعت 7:35 |

تولید کنندگان طبیعت

جلبک اسپیروژر

یکی از مهم ترین جانداران روی زمین تولید کننده های غذا هستند که با استفاده از نور خورشید و یا به کمک مواد شیمیایی از مواد معدنی موجود در محیط....


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در دوشنبه 1388/02/21 ساعت 7:7 |

کار عملی

کار عملی

یکی از عواملی که باعث می شود دانش آموزان نسبت به درس علوم تجربی علاقه و اشتیاق بیشتری از خود نشان دهند ...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در جمعه 1388/02/11 ساعت 12:50 |

گیاهان
بافت های گیاهی در زیر میکروسکوپ

در هفته گذشته در کلاس درس پایه اول ، دانش آموزان با نحوه تهیه اسلاید میکروسکوپی آشنا شده و چند برش از بافت های گیاهی را که در کلاس تهیه شده بود مشاهده نمودند.

تصاویری که در پی می آید در زیر میکروسکوپ مدرسه راهنمایی امام خمینی آبدان توسط مدیر مدرسه تهیه شده است.       

                                                                                                                                     


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در جمعه 1388/01/28 ساعت 23:56 |

تنظیم کننده های طبیعی

درختان تنظیم کننده های طبیعی

یکی از مسئله هایی امروزه دانشمندان با آن روبرو هستند، افزایش مقدار کربن دی اکسید جو است. تقریباً 20٪ همه کربن دی اکسید گسیل یافته،...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در دوشنبه 1388/01/24 ساعت 7:0 |

چه غذاهایی بخوریم؟

رحلت جانسوز نبی مکرم اسلام حضرت محمد بن عبدالله و شهادت دومین گوهر امامت حضرت امام حسن مجتبی بر همگان تسلیت باد.

تغذیه

یکی از موضوعات بسیار مهم در سلامت فرد تغذیه مناسب است. این موضوع در کتاب علوم تجربی پایه دوم راهنمایی به صورت بسیار محدود مطرح شده است. در این جا بر آن هستیم تا موضوع تغذیه را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.البته به علت گستردگی موضوع تغذیه ما فقط به مبحث گروه های غذایی می پردازیم.

بدن انسان به مواد غذایی متعددی از جمله هیدرات کربن ، پروتئین ، ویتامین، چربی، مواد معدنی (نمک) و آب نیاز دارد تا بتواند...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در سه شنبه 1387/12/06 ساعت 6:32 |

گنجینه سلول های زندگی(2)

گنجینه سلول های زندگی(۲)


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در شنبه 1387/09/09 ساعت 5:1 |

گنجینه سلول های زندگی(۱)

گنجینه سلول های زندگی(۱)                                بیتا مهدوی

پیشرفت شگرف در فناوری های پزشکی طی سال های اخیر افق های جدیدی را برای درمان بیماری های صعب العلاج نمایان ساخته است. یکی از این پیشرفت ها، تحقیقات وسیع جهانی در زمینه سلول های بنیادی و سرعت چشمگیر آنها در درمان بیماری های لا علاج است.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در شنبه 1387/09/02 ساعت 4:42 |

پرستو های مهاجر

پرستو های مهاجر

امروز دوم اسفند سال 1386 هـ. ش. باد سردی می وزید. به همراه پدر مشغول صرف صبحانه بودیم .پدر: هوا بسیار سرد است . می گویند در قدیم بعضی سال ها در این فصل از سال به دلیل سردی زیاد آب یخ می زد. پدر ادامه داد: یک سال پرستو ها که در این فصل به منطقه ما می آیند و زاد و ولد می کنند به خاطر سرمای شدید تلف می شدند . ما آنها را می گرفتیم و می آوردیم خانه کنار آتش تا گرم شوند و بتوانند زنده بمانند.

گفتم: راستی پدر گذشته ها بیشتر پرستو ها دیده می شدند . گفت : آخر محیط فرق کرده . قبلا می آمدند داخل خانه ها برای لانه ساختن؛ حالا که نمی توانند. خانه ها شده تو در تو شیشه در و پنجره ها نیز درز گیر زده می شود که حتی گرد و غبار هم پشت در می ماند تا چه برسیم به پرستو. گذشته ها سقف خانه ها از چوب بود و این پرنده بین چوب ها لانه می ساخت حالا که همه شده بتن.

پدر می گفت: مردم قدیم عقیده داشتند که پرستو ها از سرزمین مکه می آیند و پس از جوجه آوری به همان جا برمی گردند. والدین می میرند و فرزندان سال بعد برای لانه سازی و زاد و ولد به همان مکان قبلی بر می گردند.

راستی پدر! چگونه لانه سازی می کنند؟ پدر: یکی مقداری خاک نم دار(گل) با منقار می آورد و دیگری نیز تکه ای خاشاک ، تا اینکه لانه آماده شود. پس از تخم گذاری و تولد بچه ها ، مادر غذای آنها را با شکار حشرات کوچک تأمین می کند. پرنده ای پاک و بهداشتی است . تا زمانی که جوجه ها کوچک هستند فضولات آنها بوسیله مادر به بیرون لانه منتقل می شود. وقتی کمی بزرگتر شدند هنگام تخلیه جوجه ها پشت خود را برگردانده و فضولات را بیرون لانه می ریزند؛ بر خلاف خیلی از پرندگان دیگر.

مردم قدیم خیلی به این پرنده احترام می گذاشتند تا جایی که اگر کسی به پرستو آسیبی می رساند منتظر نازل شدن بلایی بر سر خود بود.

|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در پنجشنبه 1386/12/09 ساعت 8:42 |

پیشینه ای به درازای تاریخ زندگانی انسان

پیشینه ای به درازای تاریخ زندگانی انسان

مدتی قبل در یکی از وبلاگ های زیست شناسی مطلبی با عنوان « تاریخچه زیست شناسی درایران» خواندم که با این جمله شروع شده بود:...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در پنجشنبه 1386/07/05 ساعت 4:18 |

مشکلات ریوی و خطر سکته مغزی

مشکلات ریوی و خطر سکته مغزی

سکته یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان به حساب می آید .یکی از مشکلات عمده بشر بر روی ...


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مرتضی محمدی در دوشنبه 1386/05/29 ساعت 5:18 |